Porodné
Porodné patří mezi netestované dávky, poskytované bez ohledu na výši příjmu oprávněné osoby.
Nárok na porodné má žena dle §44 zákona č. 117/1995 Sb., která porodila dítě. Tento nárok má rovněž otec dítěte v případě že žena, která dítě porodila zemřela a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu. Na dávku vznikne nárok, jestliže se jednalo o porod dítěte, nikoli o potrat. I když dítě po porodu zemře, porodné se vyplatí.
Nárok na porodné má rovněž osoba z důvodu převzetí dítě ve věku do 1 roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů §45 zákona č. 117/1995 Sb.. Nárok na porodné náleží i v případě, že před převzetím dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů vznikl nárok na porodné matce nebo otci dítěte.
Za dítě převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů se považuje dítě osvojené a dítě, jež bylo převzato do této péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
V případě svěření dítěte do trvalé péče nahrazující péči rodičů manželům náleží porodné jen jednomu z manželů, určenému na základě dohody manželů. Nedohodnou-li se, určí příjemce porodného příslušný orgán.
Porodné se vyplácí jednorázově. Oprávněná osoba musí být stejně jako u ostatních dávek státní sociální podpory hlášena k trvalému pobytu na území ČR.
Výše porodného §46 zákona č. 117/1995 Sb. činí:
- narodilo-li se 1 dítě, součin částky na osobní potřeby dítěte a koeficientu 11,10;
- narodily-li se zároveň 2 a více dětí, součin úhrnu částek na osobní potřeby těchto dětí a koeficientu 16,60.
Příklad 1: Paní Monice se narodily dvě děti. Částka na osobní potřebu 1 dítěte činí 1 600 Kč, 2 dětí pak 3 200 Kč.
Porodné činí 3 200 x 16,6 = 53 120 Kč.