Máme děťátko

Péče o díte

                                                          

                                  
                                              Když díte pláče


V prvním roce díte často pláče, je to jediný způsob jak nám muže dát najevo že má hlad nebo potřebuje utišit. Je důležité reagovat na pláč rychle. Po třetím měsíci pocítíte změnu. Místo ustavičného pláče se dítě začne zajímat o okolí,bude méně plakat. Je veselejší.
Nejčastější důvody proč děťátko pláče jsou :
mokrá plena
má hlad nebo žízeň
je mu horko nebo zima
chce se jen pomazlit
nebo ho něco bolí

                                                                   Koupání


Dítěti připomíná pobyt ve vodě jeho původní prostředí – plodovou vodu, a proto se většina dětí z pobytu v příjemně teplé vodě raduje. Stačí koupat děťátko ob den.
Připravíme si vaničku,osušku,žínku, dětské mýdlo,olejíček nebo tělové mléko, vatičky do uší, krém proti opruzeninám, teploměr, šampon a čisté oblečení.
Teplota v místnosti by měla byt 20-20 °C. Voda ve vaničce by měla mít 27 ° C. Teplotu si ověříme pomoci lokte nebo teploměru. Do vaničky si dáme lehátko nebo plenu pod zadeček je to příjemnější. Připravíme si děťátko. Ještě na podložce mu můžeme umýt tvářičku. Očička umýváme směrem k koutku, ne od koutka ven. Položíme si děťátko do vane. Na obličej a na tělíčko používáme žínku zvlášť. Během koupele mluvíme na miminko, vetším dětem můžeme dát do vany hračku. Po koupeli děťátko pořádně vysušíme. Namažeme olejíčkem nebo tělovým mlékem a hlavičku olejíčkem. Pozor v zimě aby olej nezamrzl, proto je pak lepší nemazat hned před odchodem ven. Mi jsme už po koupeli ven nešli. Namažeme zadeček krémem proti opruzeninám a děťátko oblékneme. Učešeme vlásky.


                                                  Péče o nehty


Nehty stříháme již od prvního týdne. Nejlepší čas pro stříhaní je když děťátko spi, tak nám nehýbe ručičkami. Používáme speciální nůžky pro děti které nejsou na konci ostře. Před stříháním nůžky očistíme lihem. Nehtíky nestřiháme do oblouku ale rovně.

                                            

                                                    Přebalování


Než začneme dítě přebalovat, vždy si potřebné věci připravíme dopředu.
Uchopíme obě nožky dítěte jednou rukou za kotníky a zvedneme, očistíme řitní otvor a jeho okolí, záhyby v tříslech, případně na bříšku a namočenou žínkou omyjeme zadeček. Je-li nutné, použijeme dětské mýdlo. Zadeček omývejte vždy zepředu dozadu, aby se nic nezaneslo do pochvy. Jemně rozhrňte okraje stydkých pysků a omyjte je, protože i do genitálu se může dostat stolice. Na závěr omyjte konečník, celý zadeček a hýždě a pečlivě pokožku osušte. Je vhodné nechat chvíli dítě bez plen, pak natřete okolí genitálu a konečníku ochranným krémem. U chlapečka je třeba zvednout šourek, očistit pokožku pod penisem, jemně očistit penis. Předkožka u novorozenců a kojenců je fyziologicky zúžená, jen malé procento chlapců má předkožku volnou. Pokud je předkožka volná, jemně ji očistěte, ale dále nepřetahujte a už vůbec se nikdy nesnažte přetahovat předkožku zúženou. Růstem dítěte se mění i genitál a předčasnou manipulací s předkožkou napácháte více zla než užitku. Kůže je zde totiž velmi jemná a snadno se vytvoří okem neviditelné trhlinky, které se zhojí jizvami a ty jsou později velmi nepříjemnou a stresující komplikací. Na závěr omyjte konečník, celý zadeček a hýždě, pokud je třeba, použijte opět mýdlo..

                                                Péče o pupeční pahýl


Zaschly pahýl zůstává děťátku asi 10 dní, v některých porodnicích ho automaticky 3 den po porodu odřežu, proto když si to nepřejete tak si to ohlídejte. Dokud neodpadne musíte jej denně ošetřovat, to vám ukáže sestřička na oddělení. Když odpadne musíte o něj pečovat. Na sterilní čtvereček si nalijeme 60 % líh, opatrně očistíme kožní záhyby kolem pahýlu. Vysušíme suchým čtverečkem. Mi jsme pupíček nepřelepovali ani v porodnici, ani isme nedávali pudr. Pozor na nateklí, červený, zanícený nebo mokvající pupek, zavolejte svému lékaři. Malé krvácení je však normální.