Máme děťátko

Těhotenství

                                                 


Příznaky: 

1-  vynecháni menstruace
2- ranní nevolnost
nemusí byt jen ráno, může se objevit kdykoli v průběhu dne nebo večer, ti šťastnější ji nemusí mít vůbec
3- časté močeni
4- změny na prsou
citlivost, mravenčení, páleni, plnost
5- chutě
6- únava
7- přecitlivělost
Pokud si myslíte ze jste těhotná není nic jednoduššího jak si koupit těhotensky test, k doktorovy je lepši jít v 6 týdni, to už je slyšet i srdíčko
.

Průběh oplodněni a těhotenství

Asi 14. den menstruačního cyklu dochází k uvolnění zralého vajíčka a to střídavě z jednoho vaječníku. Tento proces se nazývá ovulace. Vajíčko je zachyceno fimbriemi na konci vejcovodu a je vtaženo dovnitř. Může přežívat až 24 hodin, není-li oplodněno vychází z dělohy do pochvy spolu s děložní výstelkou a dojde k dalšímu měsíčnímu krvácení.

Při orgasmu dochází u muže k ejakulaci asi 200 - 400 miliónů spermií do ženské pochvy. Některé jsou zase vyplaveny, jiné se po cestě ztratí, některým se však podaří proplout až do vejcovodů, kde se v době ovulace nachází zralé vajíčko. Jakmile se jedné spermii podaří vniknout do vajíčka, stane se povrch vajíčka neprostupný pro další spermie. Spermie, která vnikla dovnitř ztratí svůj bičík, její hlavička se začne zvětšovat, splyne s vajíčkem a vytvoří jedinou buňku. Došlo tedy k oplodnění vajíčka. Téměř ihned dochází k dělení buňky. Dělící se buňka postupuje vejcovodem. Asi 4. dne po oplodnění dospěje vajíčko do dutiny děložní, kde volně plave několik následujících dní. Koncem třetího týdne dojde k implantaci - vajíčko se uhnízdí v děložní výstelce., Tím je proces početí ukončen.

8 týden

Jsou vyvinuté všechny hlavní vnitřní orgány. Lze již rozeznat obličej. Díte je značně pohyblivé, ale maminka ještě nic necítí.

12 týden

Už vypadá jako miminko. Jeho tep je dvakrát tak rychlý než váš. Miminko se dokáže ohnout, natáhnout, zavřít a otevřít dlaně, zvedat hlavu, polykat a mračit se.

Placenta se již plně vyvinula a plní svoji funkci - nahrazuje plíce, ledviny, játra i trávící a imunitní systém.

Nebezpečí potratu se snížilo téměř na nulu.

Většina maminek přestává mít problémy s ranní nevolností.

Děloha už přesahuje přes stydkou kost.

16 týden

Na hlavičce plodu je jsou vytvořeny jemné vlásky (lanugo).

Pohyby plodu jsou na ultrazvuku naprosto zřetelné.

Ruce už jsou dostatečně dlouhé, aby si je miminko mohlo chytit. Nedělá to ale zatím vědomě, pouze pokud se náhodou setkají.

Vnější pohlavní orgány se blíží svému charakteristickému vzhledu.

Kromě pohybů končetin a celého těla začíná dítě procvičovat i obličejové svaly – mračí se a dělá grimasy.

Zpravidla jsou prováděny krevní testy na poškození plodu (zjišťuje se pravděpodobnost rizika Downova syndromu, defekty a Trisomy 18. Po pozitivních nálezech bývá občas prováděna amniocentéza (odebrání plodové vody za účelem testů abnormalit chromozomů).

20 týden

V tomto týdnu už miminko pravděpodobně přesáhne 25 centimetrů a váhou se blíží 300 gramům.

Celé tělo stále pokrývá lanugo, ale na hlavičce se začínají pomalu objevovat první jemné vlásky (do porodu ještě povyrostou a některá miminka se narodí s pořádnou kšticí).

Většina vnitřních orgánů už je vyvinutá a miminko hlavně roste.

Gratulujeme dostala jste se do poloviny těhotenství

Většina maminek již v této době své miminko cítí. Prvorodičky zaznamenají první pohyby až v tomto období. Na druhou stranu, pokud jste ještě nerodila a miminko ještě necítíte – není nutné se ničeho bát – klidně se může stát, že na první pohyby budete ještě týden nebo dva čekat. Ve 20. týdnu je zpravidla prováděno komplexní ultrazvukové vyšetření – často na specializovaném pracovišti – které má za úkol zjistit, zda miminko správně roste, zda jsou všechny orgány správně vyvinuty a uloženy na správném místě, zda je správně vytvořena páteř, srdce, atd. Při tomto ultrazvuku se také zkontroluje postavení placenty

24 týden

Kůže miminka je stále ještě příliš tenká. Navíc je jí podstatně více, než by bylo potřeba na pokrytí těla miminka, takže je velmi zvrásněná.

Od minulého týdne přibralo miminko kolem deseti deka. Proporce těla se vyrovnávají a tělíčko vyplňuje stále více prostoru.

Miminko se stále velmi čile pohybuje – zatím má v děloze dostatek prostoru.. Spolu s intenzivními pohyby miminka se mohou vyskytovat i problémy s tvrdnutím dělohy. Je to sice občas velmi nepříjemné, ale pokud se to nestává častěji než pětkrát až desetkrát denně, o nic nejde. I děložní svaly se musí procvičit a připravit. Jde vlastně o reakce na podněty z vnitřku – jak se miminko dotýká děložní stěny (nebo do ní kope).

28 týden

Váha miminka se pohybuje mezi 900 a 1000g a jeho délka je přibližně 37 centimetrů.

Miminko reaguje na podněty zvenčí. Otevírá a zavírá oči, otáčí hlavu za zdrojem světla, pokud se v okolí ozve veliká rána, může sebou "škubnout" (sluch už je dobře vyvinut). Miminko má velké množství chuťových buněk – dokonce víc, než bude mít po porodu – takže velmi intenzivně vnímá chuť. Také dokáže cítit bolest a reaguje podobně jako donošené dítě.

Miminko začíná řídit teplotu svého těla – i když tato schopnost nebude dokonalá ještě ani po porodu.

I nadále se intenzivně pohybuje – pokud jeho pohyby necítíte, obraťte se na lékaře.

Vstupujete do třetího trimestru. To s sebou přináší určité nevýhody. Zvýšení váhy s sebou může přinášet již zmíněné křeče v nohách, problémy s hemeroidy či křečovými žilami. Zůstávají i zažívací problémy, jako pálení žáhy, zácpa, atd. Kromě těchto problémů můžete mít problémy se spánkem

32 týden

Váha miminka je kolem 1700 gramů () a jeho velikost kolem 42 centimetrů (od hlavy po paty, od hlavy po zadeček je to asi 29 centimetrů). I kdyby se už dítě narodilo, má už velkou šanci na přežití.

Lanugo se začíná ztrácet a později mohou zůstat jen jeho zbytky na ramenou a krku. Naopak vlásky, obočí a řasy už jsou vytvořeny.

I když má miminko kolem sebe dost plodové vody, s tím jak roste, má stále méně místa k pohybu. Není divu, že se snaží alespoň trochu protáhnout a kope do vás, co se dá.

Většina plodů se v této době otáčí hlavičkou dolů (zvlášť u prvorodiček – u dalších těhotenství je to o něco později) – znamená to, také, že se zvyšuje kopání do bránice (až vám to občas "vyrazí dech"). Pokud již miminko začíná klesat do pánve, zvyšuje se tlak hlavičky na močový měchýř, což zapříčiňuje časté močení.

36 týden

Velikost cca 46cm. Váha cca 2800g. Zatímco vy už vůbec nemusíte přibrat, pro dítě nastává období největšího nárůstu hmotnosti. Každý týden teď přibere 250 - 350 gramů.

Nehty na nohou dosahují ke koncům prstů. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně půl metru.

Dítě již vypadá tak, jako před narozením – má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku.

I když kosti jsou již pevné a dobře vytvořené, lebeční švy nejsou spojeny - a ani do porodu nesrostou, aby dítě mohlo projít porodním kanálem.

Lanugo z těla miminka už téměř zmizelo a také mazek, který jej poslední měsíce pokrýval a je v podstatě pryč. Jen na některých částech těla mohou být ještě malé zbytky. Pokud přemýšlíte, kam se poděl, dítě jej spolklo a uložil se do střev, kde bude vyloučen jako první stolice -smolka.

V této době dosahuje děloha nejvýše za celé těhotenství a je přibližně patnáctkrát větší, než před otěhotněním - posledních několik dní se mamince hůře dýchalo a mohla mít i problémy se snědením většího množství jídla. Většinou začíná v této době miminko sestupovat dolů do pánve. Čímž se problémy s dýcháním a pálením žáhy zmenší.

Na duhou stranu to znamená větší tlak hlavičky na močový měchýř a tedy i problémy s chůzí a velmi časté močení.

40 týden

Miminko je již plně vyvinuto a vše se připravuje k porodu. Velikost miminka se pohybuje mezi 48 až 52 centimetry, váha kolem 3500g, plně vyplňuje dělohu. Přibývání na váze u maminky se může v posledních dnech před porodem zastavit, nebo může její váha dokonce mírně klesnout.

Lanugo se již úplně vytratilo, snad jen s výjimkou horních částí paží a ramen. Pokožka již téměř není pokryta mázkem – ten někdy zůstává jen v kožních záhybech. Vlasy miminka jsou hrubší a silnější, některá miminka se rodí s bujným porostem hlavy, jiná naopak bez vlasů. Barva vlasů nemusí vůbec odpovídat barvě vlasů rodičů.

Mázek uvolněný z pokožky zabarvuje plodovou vodu. Původně čirá tekutina se stává matnou. Nikdy by však neměla být kalná nebo dokonce zapáchat.

Nehty na rukou dokonce přesahují konečky prstů, někdy mohou být pěkně ostré a miminko se jimi může i v bezpečí maminčina bříška pěkně poškrábat.

Miminka obou pohlaví mají malé bradavky.

Tělo miminka je od maminky zásobeno protilátkami proti nemocem, které bude využívat v prvních několika měsících, než se jeho tělo naučí vytvářet vlastní protilátky.

Pokud maminka čeká již druhé nebo další dítě, sestupuje hlavička do pánve až nyní – tedy později než u prvorodičky.


OPLODNENI
12 TYDEN 
16 TYDEN 
25 TYDEN 
30 TYDEN
34 TYDEN