Máme děťátko

Začínáme z příkrmem

                                                                     

 

             

Asi od šestí měsíců může začít kojené dítě jíst nemléčná jídla, nekojené díte začíná od 4 měsíce, pokud dítěti stačí mléko, prospívá a nemá hlad můžete klidně pár dnů nebo týdnů počkat. Při přechodu umělého mlíčka z čísla 1 na 2 nemusíte také spěchat. Nikde není dané že jakmile dítě dosáhne 4 měsíc musí mít hned 2. Klidně ho může mít do půl roku pokud mu stačí. Když už se přechází na 2 tak postupně, ne najednou. Některé dětí které mají citlivější žaludek můžou 2 hůř snášet a blinkají .I když rozdíl ve složení je malý. Dá se koupit i speciální mlíčko proti blinkání.

První jídlo je většinou zelenina, začíná se mrkví která je polotekutá, rozmixována. Nedáváme jako první příkrm ovoce. Děťátko by si mohlo zvyknout na sládku chuť ovoce a pak by zeleninu odmítalo.

Než začneme přikrmovat mělo by umět :

  • Udržet hlavičku - abyste jej mohli bez problémů krmit lžičkou.

  • Sedět s podporou - v dětské židličce, nebo opřeno o vás.

  • Polykat - dítě musí být schopno jídlo, které dostane na lžičce přesunout do zadu a polknout.

  • Mít dostatečnou váhu - tedy přibližně dvojnásobek váhy porodní.

  • Mít zájem o to, co jíte.Děťátko si pohodlně usadíme, dáme mu bryndáček nesmí být mrzuté, a čerstvě najedené, no ani moc hladové. Do mističky si připravíme jídlo, které děťátku dáváme pomalu v umělé lžičce na špic jazyka aby ho dobře přehltilo. Některé dětí to můžou vyplivnout, tak mu můžete nabídnout znova. Když ani pak nechce nenutíme ho, ne každé děťátko začne hned jíst, a zkusíme mu nabídnout o pár dní znova.

Nejdříve dáváme každé nové jídlo po lžičkách, pomalu alespoň 2-3 a zkoušíme to tak 3 dní, pro případ že by bylo na něco alergické, tak to rychlo poznáte a můžete to vyloučit z stravy. Když děťátko nemá žádnou reakci můžeme přejít na jiné jídlo a zase podáváme 3 dní. Postupně dávku zvyšujeme a za 2-3 týdni vyměníme za mléční dávku.

Dětem se nesmí do 1 roka dávat cukr a sůl

                      Pro stažení klikni na obrázek

                                

 

 


                           odkaz   Začínáme papat