Máme děťátko

Atopický ekzém

ATOPICKÝ EKZÉM

Atopický ekzém (někdy nazývaný též atopická dermatitida, endogenní či konstituční ekzém) je vlastně kožní zánět, převážně alergického původu. Tento chronický a svědivý zánět může být totiž způsoben nejen alergicky, ale i nealergicky, např. suchostí a podrážděním kůže. U někoho převažuje jedna, u jiného zase druhá složka. Rozhodně není přenosný (infekční).

Často se s atopickým ekzémem vyskytují i další alergie, jako jsou senná rýma, astma, alergické záněty spojivek, dutin, zažívacího ústrojí, dále kopřivky, migrény.

Kůže atopiků je velmi suchá, díky nedostatku lipidů (ceramidů), které jsou schopny vázat vodu. Příčinou onemocnění je zvýšená propustnost střevní stěny, která je podrážděna (alergizující potravina neboj jiný alergen) alergenem, který je dále šířen do organizmu. Kůže plní funkci vylučovací, snaží se tedy organizmus zbavit těchto nežádoucích látek.

Provokační faktory - nežádoucí látky:

- dráždivé vlivy v pracovním či domácím prostředí, včetně činností ve volném čase (sport a následné pocení apod.)
- alergeny (roztoči, prach, pyl, peří, zvířata, bakterie, plísně, ale i kovy a parfémy)
- zjevné či skryté infekce a chronické záněty
- psychika (stres tělesný či duševní)
- alergie na potraviny
- klima (zhoršování na podzim a na jaře, dále mlhy, smog, chlad či horko)
- hormonální vlivy (menstruace, po porodu)

Atopický ekzém začíná nejčastěji v kojeneckém věku, zpravidla ve 3 měsících, a to nejprve na obličeji, rukou, nohou s následným s postupným šířením na celé tělo. V předškolním věku se typicky lokalizuje do krční rýhy a záhybů končetin - loketních jamek, zápěstí, podkoleních jamek a pod hýždě. Perspektiva je v zásadě příznivá, neboť okolo puberty ekzém u většiny přechází do klidového stádia bez zjevného kožního postižení.

Atopický ekzém má také množství stupňů postižení kůže od hrubé "struhadlovité" kůže, přes puchýře až po krvavé praskající šupiny. Takto postižená kůže je velmi jemná a svědí. Dítě si svědící pokožku škrábe, čímž dochází k dalšímu zhoršování stavu pokožky.

Ekzém dospělých může přetrvávat z dětství anebo vzniknout až v dospělosti. Předpovědět, jak se bude onemocnění v budoucnu vyvíjet, není úplně možné. Ví se však, že horší průběh mívá ten, u koho ekzém vznikl v časném kojeneckém věku, probíhal těžce i v dětství, objevily se u něj dýchací alergie a má příbuzné s alergiemi.

Odhalte příčinu vzniku

Pokud jste odhalili příčinu atopického ekzému, máte vyhráno. Vyloučením alergenu dojde k ústupu onemocnění do klidové fáze. Kůže atopiků je velmi citlivá a suchá. Je třeba ji pravidelně 1-2x denně promazávat mastným krémem. Ale pozor po podráždění alergenem dojde opět k výsevu ekzému. Sklon k ekzému je doživotní, nelze ho jednou provždy vyléčit, aby se neopakoval. Proto se vyhýbejte výše zmíněným provokačním faktorům a o kůži pečujte, i když je bez zjevného ekzému.

Vhodné k promašťování pokožky jsou olejové koupele. Vybírejte přípravky, které neobsahují parfémy a dráždivé konzervační látky. Po koupeli pokožku osušíme a ihned promažeme zvláčňujícím a zvlhčujícím krémem. "Obyčejné" mýdlo o takto postižené pokožky nepoužíváme, protože vysušuje pokožku, což je nežádoucí. Vhodná je čistě přírodní kosmetika, na našem trhu je k dostání např. ATOPOS řada z léčivého konopí.

CO POMŮŽE:

Základními
léčebnými prostředky jsou tzv. emoliencia - promazávací tělová mléka, krémy, masti a koupelové oleje. Kůži zvláční, promastí, hydratují, chrání proti zevním vlivům. Působí i preventivně, proto je používejte jak v období „klidu“, tak jako doplněk k ekzémovým lékům.

Také koupele jsou vhodné, hlavně u dětí. Univerzálně můžete používat léčebné koupelové oleje, které mají navíc detergentní účinky, takže mají i mycí schopnosti. U dospělých je vhodnější než koupel je přímo nanést, podobně jako tekuté mýdlo, nechat asi 10-15 minut působit a osprchovat. Léčebnou koupel provádějte maximálně 10-15 minut, jinak kůže nabobtnává a přesušuje se.

Běžná hygiena stačí sprchováním chladnější vodou, a to jen velmi krátce - okolo 3 minut. Pak kůži zlehka a šetrně osušte. V případě léčebných olejů sušte kůži tak, aby na ni olej zůstal jako film. Do 3 minut pak promazejte nebo naneste léčebné masti od lékaře - lépe se vstřebají. Koupele i promazávání snižují bakterie na kůži, svědění, obnovují ochrannou kožní bariéru.

Ke zmírnění zánětu můžete použít léčebné pasty. Ale pozor, nejedná se o nějaké zubní pasty. Výraz pasta znamená, že mast či krém obsahuje práškové látky, např. Zinková pasta obsahuje zinek, Endiaron pasta dezinfekční přísadu, Pityol pasta protizánětlivý ichtamol. Pasty mají příznivé zklidňující účinky, ale mohou i přesušovat. Proto se používají jen na ekzémová ložiska a ne k běžnému promazávání.

Jako obecné pravidlo si zapamatujte, že jakýkoliv nový, a to i léčebný prostředek, nikdy napoprvé nedávejte na větší plochy, ale napřed proveďte test snášenlivosti. Aplikujte po 3 dny malé množství na malý okrsek kůže (např. před ucho nebo na zápěstí). Pokud se neobjeví svědění či pálení, začervenání, pupínky, atp., pak teprve můžete dát na ostatní místa.

Výše uvedené prostředky jsou volně prodejné v lékárnách. O jejich výběru se můžete poradit s lékařem, případně s lékárníkem. Nevhodné jsou ale prostředky parfémované a buďte opatrní i u léčivých bylinek a jiných přírodních produktů. Například heřmánek či propolis vedou často k alergii, takže kromě atopického ekzému byste si „pořídili“ ještě ekzém kontaktní.

Pokud Vás kůže či ekzém silně svědí anebo máte současně slizniční alergické potíže, můžete si v lékárně koupit „protialergické“ tabletky - antihistaminika. To neznamená, že hodíte za hlavu všechna preventivní opatření v domnění, že tento lék alergii zablokuje. Rozhodně však reakci a zánět přitlumí. Tyto léky působí především proti alergickým projevům na sliznici (oči, nos, dýchací cesty, atp.). Účinnost protisvědivého působení na kůži je u někoho větší, u jiného menší, protože univerzální lék zcela tlumící svědění neexistuje.

Zdroj  http://www.prirodnilekarna.cz

19.04.2010 21:38:53 - kecicka: Určitě bych vyzkoušela Aloe Vera Gel... a to jak užívání vnitřně i zevně. Je to silný detoxikační prostředek, který se používá při vážných i méně vážných onemocněních a to jakéhokoliv druhu. Většina nemocí je totiž způsobena oslabením imunity. AV gel umí tuto záležitost velmi razantně řešit. Umí organismus tzv. pročistit a znovu "rozdýchat". Na těchto stránkách jsem našla spoustu informací a to i z lékařského pohledu: www.aloeveragel.estranky.cz V kombinaci s přírodním Colostrem to musí zabrat :o)
02.11.2009 22:11:03 - LiTr: Dobrý den, moje kamarádka, měla od dětství atopický ekzém spojený s mnoha alergiemi, v pubertě se přidala alergie na nikl. Nepomáhaly hormonální tablety ani masti, které předepsal lékař. Pak se dostala k výrobkům OKG a po 2. měsících byl ekzém pryč. Máte-li zájem, mohu vám poradit, jak se ekzému zbavit. Jsem k dispozici.chaloupkovamichala@gmail.com
31.03.2009 23:00:49 - vaanilla: Trpíte atopickým ekzémem? Věříte bylinkám a přírodním produktům? Pokud ano písněte na vaanilla@klikni.cz