Máme děťátko

Šestá nemoc

Šestá nemoc

je virové onemocnění typické 3–4denní horečkou, po jejímž poklesu se objeví vyrážka.

Jakým způsobem se lze nakazit?

Původcem nemoci je virus. Jedná se o šestý lidský herpetický virus (HHV-6). Nákaza se přenáší vzdušnou cestou a onemocnění postihuje starší kojence a batolata. Vyskytuje se sporadicky či v drobných epidemiích zejména v jarních měsících. Onemocnění zanechává trvalou imunitu, nemůže se již opakovat. Inkubační doba (tj. doba od nákazy k objevení se prvních příznaků onemocnění) kolísá od 6 do 15 dnů s průměrem 10 dnů.

 

Jaký bývá průběh nemoci?

Onemocnění začíná náhle vysokou horečkou, která trvá 3 až 5 dnů a není doprovázena výraznějšími projevy z postižení horních cest dýchacích. Bývá jen lehký zánět hltanu a mírné zduření krčních a šíjových mízních uzlin. V době prudkého poklesu horečky se především na trupu objeví drobně skvrnitá růžová vyrážka. Šíří se na krk a horní části končetin, ale v obličeji nebývá. Někdy trvá jen několik hodin a zpravidla do dvou dnů mizí bez následků.

 

Jaké mohou nastat komplikace?

Při vysoké horečce může dojít u kojenců nebo batolat k tzv. febrilním křečím. Lépe je této komplikaci předejít včasným podáním léků proti horečce .

 

Jaká je léčba?

Léčba je pouze symptomatická. To znamená, že lékař léčí pouze příznaky onemocnění. Při horečce podáváme antipyretika (léky proti horečce), při vysokých horečkách lze doporučit i studený zábal. Místní léčba vyrážky (tekutý pudr, antiseptické masti) urychluje zasychání vyrážky, tlumí svědění a brání bakteriální infekci.

04.12.2013 22:02:16 - Karoli: Radim ma pravdu..opravdu se to neda cist smiley
25.07.2013 21:49:40 - Dupi: U našeho syna byl průběh rychlý. Horečka vystoupala během odpoledne. Pomohlo podávání léků a studené obklady. Po dvou dnech bylo po horečce a vyskočila vyrážka. Naštěstí nesvědivá. Nejvíce postižená místa jsem raději mazala Bepanthenem. Po dvou dnech bylo po vyrážce a po šesté nemoci :) Více o tom píši na mém blogu http://hananadovolene.blogspot.cz/2013/07/sesta-nemoc.html
22.11.2011 20:02:27 - mates: Rdim je jednoduse jen uchyl co cuci na stranky s deckama bo je proste pedofil jinak by neresil pravopis ale danej problem ...

no ted konkretne mame sestou nemoc za sebou a zadnej med kdyz nevi clovek co se s mimcem deje ale jak to prislo tak to i odeslo...


24.10.2011 15:57:44 - Kostelíkovi: Rdime, aby ses náhodou z toho nepokakinkal! Chtěla bych vědět, jestli se takto staráš o děti, jako se staráš o pravopis matek, které se o tyto děti starají. Naše dítě zrovna šestou nemoc má a není to žádná sranda, Ty tvrdý Y. Jsem ve stavu, kdy klidně napíši i kdiž:-)