Máme děťátko

Teplota

                   

Během dne teplota kolísá, nejnižší je ráno , nejvyšší večer

Teplota se měří

  • v podpaží– neodečítá se

  • ústech – alespoň pul hodiny nic nejíme a nepijeme, odečteme 0,3 °C

  • v konečníku -odečteme 0,5 °C

  • v uchu – neodečítá se

    • teplotu měříme 10 minut, u rtuťového rychloběžného dokud nezůstane rtuť stát na jednom místě asi tak 1 minutu a u digitálního teploměru podle značky od 10 vteřin

Při všech teplotách je nutné zvýšit příjem tekutin, zvláště čajů.  Příjem tekutin při horečce je nutno zvýšit nejméně o 50% oproti normálu. Tekutiny se podávají zásadně vlažné nebo studené.
Léky typu paracetamolu (čípky, sirup, sáčky, tablety, šumivé tablety), mají různé firemní označení-Paralen, Panadol, Mexalen, Efferalgan, Dafalgan atd., a různý stupeň účinnosti, který odpovídá velikosti dávky paracetamolu k váze dítěte. Léky typu ibuprofenu (Brufen-dětský sirup). Působí proti teplotě a výrazněji proti bolestem (např. hlavy, uší, svalů a kloubů) při chřipkových onemocněních. Známé je i jeho protizánětlivé působení. Podává se samostatně v dávce 5-7,5 mg na kg hmotnosti na dávku, kterou je možno opakovat 4x za 24 hodin.


Pokud je teplota vysoká, přes 39 °C, použijeme ke snížení teploty i fyzikální metody – zábaly nebo sprchování. Zvláště u kojenců a batolat se snažíme teplotu rychle snížit, neboť u nich hrozí nebezpečí křečí z horečky – febrilních křečí. Zábal provádíme tak, že dítě svlékneme do naha, položíme pod ně nějakou nepropustnou podložku, abychom nezamokřili lůžko. Dítě zabalíme do osušky či prostěradla, namočeného do chladné vody a lehce vyždímaného. Zabalíme je od podpaží až po kolena, paže necháme volné. Nezapomeneme přiložit studený obklad na hlavu, odvádíme tak až 1/4 tepla! Nebo naopak, zabalíme do chladného zábalu horní i dolní končetiny, přiložíme obklad na čelo a trup necháme volný. Obklad necháme na těle tak dlouho, pokud není vysloveně teplý – obvykle 5 až 10 minut. Ničím dítě nepřikrýváme!! Snažíme se totiž dítě chladit, nikoli zapařovat!

Po tomto prvním kole z dítěte obklad sejmeme, necháme je nahé vlhké asi 3 minuty odpočinout, necháme na ně proudit vzduch, a po této přestávce znovu ještě jednou zábal opakujeme. Teplotu musíme nadále hlídat, protože zvláště v začátku onemocnění teplota velmi rychle kolísá. Naším cílem v této fázi onemocnění není to, aby dítě bylo zcela bez teploty, ale snažíme se držet teplotu pod 39 °C.

Dáváme pozor aby teplota neklesla najednou moc prudce, a nezpůsobily jsme dítěti podchlazeni, stačí o 1 stupeň..